Make your own free website on Tripod.com

**************** RELAX TENIS & YUZME HOSGELDINIZ *****************************

 
 
 
 

TENIS  SOZLUGU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TENISTE KULLANILAN DEGIMLER
İNGİLİZCE TÜRKÇE AÇIKLAMA
ACE ACE Rakip tarafından yakalanamayan nizami servis
BACKHAND EL ARKASI Oyuncunun sırayla; raketi taşıyan omzunu ağ ile yüz yüze getirip, vücut ile karşılayıp, raketi ileriye doğru hareket ettirerek yapılan vuruş.  
BASELINE   Kortu çeviren ve kortun dış ölçülerini belli eden sınır çizgileri
COURT KORT Ağla iki eşit parçaya bölünmüş, dikdörtgen alan. Kortlar çim, kil, asfalt, beton, ahşap, sun, çim veya sentetik malzeme kaplanabilir.
DEUCE BERABERE 40-40 durumundaki beraberliğe denir. Bir oyun iki farkla kazanılabilir. Deuce ‘den itibaren bir oyuncu iki fark elde edene kadar oyun devam eder.
DUBLE FAULT CIFT HATA İki servis denemesinin de başarısız olmasıdır. Rakip puanı kazanır
DROP SHOT   Rakibi ağa gelmeye zorlayan, ağı geçip yavaşça dönerek geri gelen, yavaş vuruş.
FOULT FAUL Servis topunun ağa takılması veya rakibin servis sahasına düşmeden fileye çarpması veya korttan dışarı çıkması
FOOD FAULT AYAK FAUL Servis tamamlanmadan önce servisçinin ayağının sahaya girmesi
FOREHAND EL ONU Oyuncunun raket kullanmayan omzunu ağa doğru çevirerek raketi topla buluşmak üzere ileri sallaması sonucu yapılan vuruş.
LET NET Eğer servis topu ağa çarpıp, karşı çapraz servis sahasına düşerse Let olur. Oyuncunun sevisi tekrarlama hakkı doğar
LOB   Ağa yakınlaşmış rakibin arkasına atılan yüksek ve yumuşak top.  Topla oynayabilmesi için rakibi sahanın arkasına gitmeye zorlamak için kullanılır. Lob ayrıca savunma amaçlı vuruş olarak, vuranın sahadaki pozisyonunu düzeltmesi için zaman kazandırmak üzere kullanılır.
LOVE   Sıfır puan manasındaki terim
OVERHEAD SMASH KUT VURUS Genelde, yeterince yüksek ve derin kullanılmamış olan bir Lob ‘u karşılamada kullanılan güçlü atış. Bu atış (shot) servis vuruşuna benzer.
RECIVER   Servis atıcısının topunu karşılayan oyuncu
SERVE SERVIS Tenis maçının her sayısının başlama vuruşu. Saha dışından atılır.
TIEBREAKER   6-6 berabere kalınan setlerde kullanılır.  Genelde 7 puan üzerinden oynanır, ama en az iki puan farkla kazanılması gerektiği için uzatılabilir.
TOPSPIN   Oyuncu topa vurduğunda, ilerleyen topun dönüşünün yavaştan hızlıya gitmesi. Oyuncunun topa daha kuvvetli vurmasını, rakibin yerden sekip alçak ve hızlı şekilde gitmeye başlayan topa vuramamasını sağlar.
UNDERSPIN   Oyuncu topa vurduğunda, ilerleyen topun dönüşünün hızlıdan yavaşa gitmesi. Bu vuruş Slice (kesme) diye de adlandırılır. Underspin topun hız kaybetmesi ve daha az zıplamasını sağlar
VOLLEY VOLE Oyuncunun top yerde sekmeden vurması ile gerçekleşen vuruş. Volley genelde oyuncu ağa yakınken kullanılır.  Half Volley (yarım vole) top yerde sektikten hemen sonra yapılan alçak vuruştur

 

 

GAZETELER

SAGLIK

SANAT

ASTROLOJİ

SÖZLÜK

CHAT

BORSA

ONLINE GAMES

MILLI PIYANGO 

SAYISAL LOTO

HAVA DURUMU

SINEMA

SEYAHAT

ÜCRETSİZ  SMS

LOGO MELODİ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

webmaster©erdogan

 

 

 

23.05.2001 02:04