Make your own free website on Tripod.com

**************** RELAX TENIS & YUZME HOSGELDINIZ *****************************

 
 
 
 

TENIS SOZLUGU

 

TENISTE BASARIYA GIDEN YOL
1- KONDİSYON
Tenis, kendi başına, sizi kondisyona sokan, performansınızı arttıran bir spor değildir. Bundan ötürü, iyi oynamak ve kazalardan sakınabilmek için, ayrı çalışmalar ile  kondisyonunuzu ve tekniğinizi geliştirmeniz gerekir. Sıkı çalışma size ve özellikle vuruş kolunuza gereklidir. Dayanıklılık ve eşgüdümün arttırılması için; çeviklik çalışması, bilek esnetme, fırlama koşusu, omuz ve karın geliştirme, ip atlama gibi çalışmalar her gün 15 dakika yapılmalıdır. Güçlü ve esnek kalma, dirsek sakatlanmalarını önler.
2- ISINMA
Oyuna başlamadan önce birkaç dakikanızı kol, omuz, sırt ve karın kaslarınızı esnetin. Kaslarınıza ani hareketler yaptırmayın. Kendi kendinizi incitirsiniz. Doğrusu, yavaş ve yumuşak ısınma, rahatlama için düzenli nefes almadır. Isınma sırasında oyunda uygulayacağınız stratejiyi düşünerek zamanı değerlendirebilirsiniz. Isınmayı, elinize alacağınız kılıfı çıkarılmamış raket ile temel vuruş – forehand, backhand, servis, vole – hareketlerini 5-10 ‘ar kez tekrarlayarak bitirin.
3- MALZEME VE TEKNIK
Raket sap çapı, raket ağırlığı, ağın gerginliği ve çerçeve sabitliği sakatlanmaları önleme ve oyun gücünü arttırmada önemli rol oynar. Bu nedenle raketinizin bir profesyonel tarafından kontrol edilmesi tavsiye edilir. Kort (koşu değil!) ayakkabıları da önemlidir. Tabanınızı desteklemeli, zıplamanıza yardım edebilmeli ve yanal hareket ve ani duruşlara imkan tanımalıdır. Zayıf teknik – örneğin backhand ‘e dönme – de ayrıca sorun yaratabilir. Bu nedenle temel hareketler doğru öğrenilmeli ve sürekli uygulama yapılmalıdır.
4- KONSANTRASYON
Oyuna iyi konsantre olmak herseyde oldugu gibi teniste de cok önemlidir. Başari icin tam konsantrasyon sarttir. Iyi top takibi rahat olma ve tamamen maci almak icin konsantre olmak ve dogru teknikle oynamak oyunda mutlak üstünlük saglar. BASARI DILEKLERIMIZLE

 

 

 

 

GAZETELER

SAGLIK

SANAT

ASTROLOJİ

SÖZLÜK

CHAT

BORSA

ONLINE GAMES

MILLI PIYANGO 

SAYISAL LOTO

HAVA DURUMU

SINEMA

SEYAHAT

ÜCRETSİZ  SMS

LOGO MELODİ

 

webmaster©erdogan

 

 

 

23.05.2001 01:57:40